Тиждень хімії та екології

19.03.2024

О, ХІМІЯ!

Найкраща із наук –

Ти ворогом і другом можеш бути:

Убити все живе й допомогти

красу життя сповна відчути.

Усе залежить від тих рук,

в яких твої досягнення і сила,

від розуму і мудрості людини…

  Величність і таємничість, чарівність і захоплення, загадковість і непередбачуваність – такі емоції супроводжували здобувачів освіти Подвірненського ліцею під час тижневої подорожі до Дивовижного світу Хімії.

       Хімія – загадкова наука. З одного боку, вона дуже конкретна і має справу з численними корисними і шкідливими речовинами навколо нас. Хімічне вчення потрібне всім: медику, кухарю, шоферові, садівникові, будівельнику, перукарю, агроному, екологу і багатьом іншим. З іншого боку, це наука абстрактна: вона вивчає найдрібніші частинки, які не побачиш у найсильніший мікроскоп, розглядає неосяжні формули і складні закони. Їх розуміння потребує інтелектуальних здібностей та дослідницьких навичок, які продемонстрували ліцеїсти, виконуючи завдання хімічних перегонів «Я люблю хімію» (9 клас). Традиційно переможці змагань мали почесну місію «розбудити» Хімічний вулкан – захоплююче феєричне видовище. Одинадцятикласники, маючи найбільший багаж знань з хімії, працювали у STEM – лабораторії над виготовленням природних індикаторів.

     Хімія—це не тільки дослідження в лабораторіях. Хімічні речовини сьогодні є невід'ємними компонентами більшості продуктів харчування, популярних напоїв. «Енергетичні напої: користь і шкода» -- такою була тема для обговорення у десятикласників. Адже сьогодні енергетики продаються в будь-якому кіоску, в барах, клубах, їх нерідко можна побачити в тренажерних залах та на спортмайданчиках. Реклама позиціонує їх як засоби боротьби із втомою, що допомагають активному способу життя, у науковому світі та ЗМІ йде гаряча полеміка про реальну дію і побічні ефекти цих напоїв.

    «Хімія зі смаком кави» озброїла дев'ятикласників інформацією про напій, який називають впродовж століть «еліксиром життя» або «чортовим зіллям», який звинувачували у всіх смертних гріхах або наділяли здатністю зціляти 44 недуги. Кава містить кілька сотень корисних природних хімічних речовин, наприклад, білки, набір амінокислот, ліпідів, вуглеводів, вітамінів і мінералів, включаючи калій, кальцій і магній, фосфор; вітаміни В2, В5, В1, В3.

    Цікава подія сталася і в житті семикласників. «Хімічний старт: посвята в ХІМІЧАТА» дав можливість школярам перевірити свій рівень знань з хімії, збагативши їх новими науковими цікавинками:Сльози при нарізці цибулі - заслуга сірки, яка вбирається з грунту, де росте цибуля, і при подрібненні цибулі подразнює слизові оболонки; Якщо розмістити в ланцюжок 100.000.000 атомів Гідрогену, вийде довжина лише в один сантиметр; У головному мозку людини за одну секунду відбувається 100 000 хімічних реакцій; тощо. Діти успішно подолали всі випробування і стали справжніми ХІМІЧАТАМИ.

      Не залишилися осторонь і п'ятикласники. Їх гостинно запросили до Хімічної вітальні, де кожен мав змогу відчути магічність Хімії і, навіть, спробувати «похімічити» власноруч.

  Неабияким відгомоном потужних кроків Хімії є екологічні проблеми сьогодення. Гра «Екологічний серпантин» вкотре нагадала школярам про екологічні негаразди довкілля. «Війна і екологія» -- тема, яку обговорюємо з ліцеїстами на кожному уроці екології, бо обізнаний – значить озброєний.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати